hroch | 9 října, 2023
Výsledky četných studií, ale i naše dosavadní praxe ukazuje, že léčba formou skupinové terapie je v případě některých psychických problémů skutečně nejúčinnější. Mnoho lidí se skupiny obává, stydí se a nedokáže si společnou práci s ostatními představit.
Je to zcela přirozený jev, se kterým naši psychoterapeuti počítají a přísně dbají na pocit bezpečí každého účastníka. V skupině není na nikoho vytvářen tlak, plně se respektují hranice i osobní tempo jednotlivých členů. Terapeutické skupiny jsou komorní a uzavřené- čítají maximálně osm členů.
Jednotlivé účastníky vybíráme tak, aby se vzájemně doplňovali a obohacovali. Teprve tehdy může vzniknout jev takzvané skupinové dynamiky, což je stav, kdy každý člen skupiny získává dvojnásobný léčebný efekt. Čerpá nejen z odborného přístupu psychologů, ale i ze zkušeností, omylů, úspěchů a podpory ostatních „spolubojovníků“. Anonymita, diskrétnost a důstojné prostředí jsou samozřejmostí.
Objednejte se na nezávaznou vstupní a diagnostickou konzultaci pomocí našeho online kalendáře nebo zavolejte na naši linku 739 376 763. Při tomto setkání společně zjistíme přesná specifika i míru závažnosti Vašeho problému a případné přidružené potíže. Navrhneme Vám konkrétní skupinu, která Vás bude co nejvíce obohacovat. Také se blíže seznámíte s psychoterapeutickou metodou a zjistíte, zda Vám prostředí, přístup a filozofie našeho centra vyhovuje.
Skupinová setkání probíhají jednou týdně a trvají dvě terapeutické hodiny (100 minut), v období svátků a dovolených platí individuální dohoda členů skupiny. Jeden skupinový běh je rozvržen do dvaceti setkání, odhadovaná doba trvání běhu je tedy zhruba pět až šest měsíců. V případě zájmu lze ve skupinovém setkávání po dohodě členů i terapeutů pokračovat v individuálně stanoveném režimu.
Mnoho lidí se skupiny obává, stydí se a nedokáže si společnou práci s ostatními představit. Při skupinové práci se dbá na přísné zachování mlčenlivosti, klienti vystupují ve skupinách anonymně. Každý člen skupiny má právo si stanovit vlastní hranice intimity, které jsou ostatními členy i psychoterapeuty plně akceptovány. Skupinovou terapii lze velmi efektivně kombinovat s terapií individuální.
A proč může terapeutické společenství pomoci více, než individuální terapie?
Výsledky četných studií, ale i naše dosavadní praxe ukazuje, že léčba formou skupinové terapie je v případě některých psychických problémů opravdu nejúčinnější. Skupinová terapie nabízí možnost dosáhnout změn v osobní situaci nejen díky přímému odbornému působení terapeutů, ale i prostřednictvím takzvané skupinové dynamiky. Tedy vztahů, které se ve skupině vytvoří.
Klient obvykle nachází úlevu v zážitku, že není sám, koho něco tíží, a zažívá podporu skupiny při probírání svých pocitů, potřeb a přání. Přidanou hodnotou je i výměna zkušeností a zpracování zpětné vazby, kterou klient získává nejen od vedoucích terapeutů, ale i od ostatních členů skupiny. Dobře vedená skupina není pouhým mechanickým součtem jednotlivců, má v sobě novou, vlastní kvalitu. Svým členům poskytuje bezpečí a dává prostor k učení nových vzorců chování i prožívání.