Psychogenní přejídání - Adicare - psychologická a psychiatrická klinika

Praha: +420 739 375 763       Brno: +420 793 954 743 OBJEDNAT SE Chci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Praha: +420 739 375 763       Brno: +420 793 954 743
Adicare s.r.o.

Psychogenní přejídání

Psychoterapeutická léčba závislosti na jídle

Psychogenní přejídání

  • Stává se Vám často, že konzumujete zvýšené dávky stravy, přičemž hlavním důvodem není prostá potřeba zahnat hlad?
  • Střídají se u Vás excesy přejídání s obdobím, kdy jste na sebe co do stravování mimořádně přísní?
  • Vyzkoušeli jste již řadu diet, ale po určité době se vracíte ke svým původním návykům?
  • Míváte po konzumaci jídla často výčitky svědomí?
  • Konzumujete ve zvýšené míře sladkosti a po jejich požití se dostaví pocit uklidnění?
  • Zaobíráte se ve svých myšlenkách jídlem, jeho restrikcí, počtem kalorií každý den?
  • Již jste se pokoušeli „napravit prohřešek“ nadměrné konzumace pomocí hladovění, zvracení či nadměrné tělesné zátěže?

Pokud jste na tři a více výše uvedených otázek odpověděli kladně, je pravděpodobné, že Váš vztah k jídlu je více nebo méně patologický. Otestujte se.

Závislost na jídle

Závislost na jídle je podle mezinárodní klasifikace nemocí vážná psychologická porucha, k její léčbě bohužel nepřispívají žádná dietní opatření, měření bazálního metabolismu, medikamenty pro potlačení chuti k jídlu či přehnaná tělesná aktivita.

Tyto zásahy ovlivňují (více nebo méně úspěšně, často bohužel i velmi krátkodobě) důsledky problému. Pokud se nám podaří odstranit psychogenní příčinu přejídání, dochází k úpravě váhy zcela přirozeně a výsledky jsou dlouhodobě udržitelné.

Člověk, který trpí psychogenním přejídáním rozhodně není slaboch nebo nějaký nezřízený požitkář. Problém je mnohem hlubší. Spouštěčem záchvatu přejedení je kumulovaný vnitřní stres, který v dotyčném vyvolává postupně napětí, od kterého chce podvědomě alespoň na nějakou chvíli utéct.

S tímto problémem si ale neumí poradit sám, protože odhalit příčiny, které vedou ke kumulaci vnitřního stresu, je někdy velmi obtížné.

Léčba závislosti na jídle

Jídlo je nedílnou součástí našeho života, určitě by však nemělo hrát stěžejní roli v našem duševním prožívání a omezovat tak naši vnitřní svobodu.

Při léčbě závislosti aplikujeme jeden z nejmodernějších německých psychoterapeutických programů profesora, MUDr. Joachima Körkela. Tříměsíční ambulantní léčebná intervence se zakládá na prvcích humanistické psychologie a kognitivně-behaviorální psychoterapie. V některých případech se osvědčuje i dialektická behaviorální terapie nebo terapie ACT (Acceptance and Commitment Therapy)

Záchvatovité přejídání má více podob a příčin. Objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Určíme společně specifika Vaší poruchy, míru její závažnosti i případné přidružené obtíže (často je to úzkostná porucha). Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup a vysvětlíme i základní rysy psychoterapeutické metody, kterou bychom pro léčbu Vaše problému využili.

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763