Nespavost - Adicare - psychologická a psychiatrická klinika

Praha: +420 739 375 763       Brno: +420 793 954 743 OBJEDNAT SE Chci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Praha: +420 739 375 763       Brno: +420 793 954 743
Adicare s.r.o.

Nespavost

Nespavost aneb poruchy spánku

Nespavost se odborně označuje jako porucha spánku, insomnie nebo také hyposomnie. Nespavost je častým problémem, na nějž si stěžuje stále více lidí. Poruchy spánku mají však mnoho podob, příčin a udržujících faktorů. Nejčastěji je to neschopnost usnout, dále přerušované spaní, časné buzení bez schopnosti ve spánku pokračovat, náhlé přerušení spánku s atakou úzkosti. V první řadě je třeba vyloučit somatický původ obtíží, častým viníkem je specifická dechová nedostatečnost, která se nazývá spánková apnoe. Je však prokázáno, že drtivá většina spánkových poruch je psychického charakteru.  

V terapii se často říká, že nespavost je pouze informace o nějaké další, někdy neuvědomované obtíži. Nejčastěji to jsou úzkostné poruchy, depresivní poruchy, stresové nebo závislostní poruchy. Může tak rozlišovat mezi tzv. „naučenou“ neboli úzkostnou nespavostí (většinou neschopnost včas usnout), depresivní nespavostí (dlouhodobá spánková deprivace), panickou nespavostí (náhlé noční buzení), stresovou nespavostí (neschopnost usnout či dospat) a dalšími poruchami spánku. 

Nedostatek spánku vyčerpává

Nedostatek spánku vyčerpává organismus fyzicky i psychicky. Zvyšuje se intenzita úzkostí a depresí, snižuje se práh odolnosti vůči stresu, postižený navíc často trpí tak zvanou anticipační spánkovou úzkostí, kdy se již dopředu nespavost předpokládá a bojí se jejích důsledků. Všechny tyto jmenované faktory opět poruchu spánku prohlubují a trpící se tak dostává doslova do bludného kruhu. Velkým problémem lidí, kteří trpí poruchou spánku, je ohrožení závislostí na hypnotikách (prášky na spaní), alkoholu a dalších návykových látkách.

Léčba nespavosti

Předpokladem správné a efektivní léčby nespavosti je její přesná diagnostika. Jestliže je nespavost způsobena psychickými příčinami, je určitě hlavním léčebnou metodou psychoterapie. V závislosti na druhu poruchy lze volit mezi hypnoterapeutickými bloky, kognitivně-behaviorální terapií, nácviky dechových strategií a prvky Mindfulness. Psychoterapeutický proces lze podpořit i šetrnými léky, které nevzbuzují závislost. Léky k dlouhodobějšímu užívání by rozhodně neměl předepisovat praktický lékař, ale psychiatr. 

Jestliže uvažujete o terapii nespavosti, objednejte se na nezávaznou vstupní a diagnostickou konzultaci nebo volejte na naši linku +420 739 375 763 Určíme přesněji druh spánkové poruchy, míru její závažnosti i případné přidružené obtíže. Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup, domluvíme se o možné medikaci a vysvětlíme i základní rysy psychoterapeutické metody, kterou pak budeme proti Vašemu trápení bojovat. Společně vybereme i Vašeho osobního terapeuta/terapeutku tak, aby splňoval/a nejen odborné předpoklady, ale vyhovoval/a Vám i po lidské stránce. Vzhledem k tomu, že terapeutický tým AdiCare tvoří více než dvacet psychologů, můžeme Vám v tomto ohledu vyjít maximálně vstříc. 

Vstup do online rezervačního kalendáře