Anorexie - Adicare - psychologická a psychiatrická klinika

+420 739 375 763 Online rezervace Chci udělat první krok
×
+420 739 375 763
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Anorexie

Anorexie a její projevy

Komplexní test na anorexii si můžete udělat zde

Anorexie je porucha příjmu potravy, která je vysoce nebezpečná, neboť může postiženého přímo ohrožovat na zdraví a životě. Proto bychom neměli podceňovat ani její počáteční projevy. Pro anorektiky je bohužel mnohdy typická velmi nízká motivace k léčbě. Svůj problém si neuvědomují nebo ho popírají. Podpora rodiny a blízkých je proto pro postiženého nesmírně důležitá.

Jak poznám anorexii

  • Je moje váha o 15 a více procent nižší, než je doporučený průměr pro můj věk a výšku?
  • Slýchám ve svém okolí, že jsem moc hubená/ý, ale já sám tomu nevěřím?
  • Je pro mě pocit hladu uklidňující a vlastně i příjemný?
  • Mám rád/a pocit, když mám vše pod kontrolou?
  • Pociťuji strach a úzkost, když mě někdo nutí do jídla?
  • Ztrácím zájem o původní koníčky a přátele?
  • Jsou chvíle, kdy se svoje tělo prostě nenávidím?

Příčiny anorexie

Příčin anorexie či varovných signálů, že náš vztah k jídlu přestává být v pořádku, je více. Mezi ty nejčastější patří šikana ze strany spolužáků, ztráta bezpečného zázemí spojená např. se změnou profese, školy či stěhováním, perfekcionismus ve výchově a tlak na výkon, zvýšená potřeba lásky a pochopení, despotické nucení do jídla v dětství, sexuální trauma, vztahové trauma nebo úmrtí v rodině.

Léčba anorexie

Příčiny anorexie rozhodně nevyřešíme nucením do jídla, strašením, přikazováním a přesvědčováním, že je dotyčná/ý štíhlý až moc. V rámci psychoterapeutického přístupu máme velmi dobré zkušenosti s komplexním ambulantním programem, který se specializuje přímo na léčbu anorexie a soustředí se na hluboké příčiny vzniku této nemoci.

Postiženému je třeba pomoci najít odpověď na otázku, proč pro něj restrikce znamená bezpečí, co pro něj vlastně vnitřně přehnaná štíhlost znamená (nejen po estetické stránce) a proč se narušil jeho vztah sám k sobě. Psychoterapeutickou léčbu lze v odůvodněných případech podpořit vhodnými léky.

Čím dříve si sklony k anorexii uvědomíme a začneme je řešit, tím lépe. Nejtěžší formy anorexie jsou totiž indikovány pro dlouhodobou hospitalizaci. Určitě se svým trápením nezůstávejte sami a nenechávejte ho narůstat!

Psychoterapie anorexie

Tak jako neexistují dva stejní lidé, neexistují ani dvě totožné formy anorexie. Pokud se o svém onemocnění a jeho příčinách chcete dozvědět více, objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Určíme přesnější specifika Vašeho problému, míru jeho závažnosti i případné přidružené obtíže. Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup a vysvětlíme i základní rysy psychoterapeutické metody, pomocí níž pak budeme společně proti Vašemu trápení bojovat.

Můžete nám také napsat na email: info@adicare.cz nebo nám zavolat na naši linku: +420 739 375 763