hroch | 22 ledna, 2019
Jakým způsobem lze léčit závislost na alkoholu. Jak zvládnout rizikovou či škodlivou konzumaci alkoholu?
Je třeba si uvědomit, že každý alkoholik trpí dvojím druhem závislosti, a to závislostí tělesnou a závislostí psychickou. Pokud nemluvíme o těžkých stádiích alkoholismu, nebývá až takovým problémem zvládnout tělesné odvykací příznaky, které nastoupí po odnětí návykové látky.
Mnozí závislí navíc dokážou bez problému několik dní abstinovat, aniž by s tím měli na fyzické úrovni nějaký závažnější problém. To, že jejich abstinenční záměr po určité době ztroskotá, má na svědomí právě psychologická složka závislosti.
Každé závislé chování má určitý vzorec. Na počátku je zde určitá okolnost, která způsobí nezvladatelnou chuť se napít (takzvaný craving). Této okolnosti se říká spouštěč. Spouštěče mohou mít vnitřní nebo vnější charakter.
Vnitřní spouštěč je určitý okolnost v naší mysli či psychický stav (např. úzkost, žárlivé myšlenky apod.).
Vnější spouštěč je jakákoliv okolnost mimo naší mysl, tedy i stav našeho těla (např. stres či únava), ale i nějaká okolnost ve vnějším světě (např. oslava narozenin).
Úspěšná léčba závislosti musí dovést závislého k uvědomění, které vnější, ale především vnitřní spouštěče jsou pro něj ty nejrizikovější. V praxi to znamená, že dojde k hlubšímu poznání toho, jakou funkci alkohol v jeho psychickém životě zastával.
Pokud je to funkce odměny, je třeba psychoterapii zacílit na otázku, proč mám zvýšenou potřebu se odměňovat tímto způsobem a jaká z mých základních psychických potřeb není naplněna. Pokud má alkohol funkci jakéhosi „léku“, kterým přehlušuji nepříjemné psychické stavy, je třeba psychoterapeuticky řešit příčinu těchto stavů.
Častou příčinou bývá neléčená úzkostná, stresová či spánková porucha.