„Když se pohádám s partnerem a on práskne dveřmi bytu, je mi najednou tak strašně úzko, že je to vážně nesnesitelné. Běžím do obchodu, koupím si sedmičku vína a vypiju ji tak rychle, že ani nevím jak to víno chutnalo…“
Problémoví a konfliktní pijáci jsou většinou úzkostní lidé, kteří jsou mimořádně citliví vůči určitému druhu stresu.
Může to být konflikt na pracovišti, hádka s manželem, strach ze selhání (typicky například před nějakým veřejným vystoupením), silný pocit žárlivosti, obava o dítě a mnoho dalších, zcela individuálních situací.
Pokud jsou nezvládnutelnému stresu vystaveni, znamená to pro ně takové psychické vypětí, že hledají prostředek, jak si co nejrychleji ulevit.
Tento druh pití alkoholu je bohužel patologický a zároveň velmi nebezpečný.
O to více, že si dotyčný svou závislost často neuvědomuje. Co do množství totiž vypije například mnohem méně, nežli jeho soused, který vysedává několikrát týdně po večerech s přáteli na pivu.
Konfliktní alkoholici sice nejsou závislí tělesně, na návykové látce však mají silnou psychickou závislost. Alkohol jejich úzkost vyvolanou stresovou situací krátkodobě utlumí. Zároveň však postupně snižuje odolnost vůči stresovým zátěžím obecně a práh jejich citlivosti začne časem klesat.
V praxi to znamená, že pokud pro mě byla zprvu psychicky neúnosná např. hádka s partnerem, postupně mě budou uvádět do stavu stresu i hádky s dětmi a nakonec i jakýkoli banální konflikt. Tím bude samozřejmě narůstat i četnost mých alkoholových epizod.
Ambulantní terapie přitom problém s konflitkní a problémovou ebrietou dokáže řešit velmi efektivně, aniž by bylo třeba klienta nějak zásadněji omezovat v jeho dosavadním životním stylu.
Nenechte si svou závislost přerůst přes hlavu a začněte ji řešit včas. Pro více informací volejte naši linku.