Marie Funke | 26 srpna, 2021
Léto se blíží mílovými kroky, naše myšlenky se začínají upínat k letní dovolené, kterou většina z nás tráví u vody. Po zimě jsme navíc unavení a bez energie, takže se těšíme, že konečně ze sluníčka načerpáme dostatek energie a léto si naplno užijeme. Naši radost ale často kazí nespokojenost s postavou. Co s tím? Vsaďte na zdravý jídelníček, který vám pomůže s postavou a taky dodá energii a vitalitu!
Vyvážený jídelníček je tou správnou cestou nejen k vysněné postavě, ale i ke zdraví a energii, kterou každý z nás potřebuje. Co si budeme povídat, čím víc energie budeme mít, tím snadněji dosáhneme i vysněné postavy. Na jaký jídelníček ale vsadit a jaká pravidla určitě dodržovat?
Sestavění jídelníčku se může zdát složité, však si na to také často najímáme specialisty – výživové poradce. Zvládnout to ale můžeme i sami, stačí si pohlídat vyvážený poměr bílkovin, tuků a sacharidů v každém jídle.
Dalším důležitým pravidlem, které s vyvážeností jídelníčku souvisí, je jeho pestrost. Bílkoviny, tuky i sacharidy je třeba přijímat z různých druhů potravin.
Naše tělo bez nich nemůže fungovat, pomáhají nám budovat svalovou hmotu, jsou prospěšné i při hubnutí, tvoří základní stavební jednotku orgánů a svalů, jsou součástí řady enzymů a hormonů.
Mezi nejčastější zdroje bílkovin patří maso, mléčné výrobky, vajíčka, obiloviny, luštěniny, semínka a ořechy.
Zdroj: Pexels.com
Spolu s bílkovinami a tuky patří mezi hlavní živiny, představují velkou skupinu látek, kterou dál dělíme na monosacharidy (např. hroznový cukr), oligosacharidy (např. sacharóza) a polysacharidy. Monosacharidy a oligosacharidy označujeme jako jednoduché sacharidy, polysacharidy jako komplexní sacharidy.
Pro lidský organismus nezbytná základní živina, která plní několik funkcí. Představují nejvydatnější zdroj energie, jsou nositeli vitamínů rozpustných v tucích, esenciálních mastných kyselin a celé řady ochranných látek, vyvolávají dlouhodobější pocit sytosti, jsou důležité pro syntézu některých hormonů atd.
Jsou tvořeny glycerolem a mastnými kyselinami, dělíme je na nasycené mastné kyseliny, které zvyšují hladinu cholesterolu v krvi a esenciální mastné kyseliny, které člověk získává ze stravy a najdeme je třeba v rybách, sóje, lněných semínkách, lněném oleji apod.
Víte, že tuky by měly tvořit kolem 30 % tuku z celkového denního energetického příjmu, z toho by dvě třetiny měly tvořit tuky obsahující nenasycené mastné kyseliny?
Zdroj: Pexels.com
Náš tip: Slyšeli jste už o ketodietě, která je léty prověřená, funguje a nevyžaduje ani cvičení? Její největší výhodou je rychlý úbytek hmotnosti s minimálním až nulovým jo-jo efektem.
Bez něj to nepůjde. Jeho základem je čistá voda, proložit ji můžete bylinkovými a ovocnými čaji. Vyhýbejte se kávě a nápojům obsahujícím kofein, vynechte i slazené minerálky.
Víte, kolik byste denně měli vypít tekutin? Každý člověk to má jiné, asi nejjednodušší je jednoduchý výpočet, který říká, že na každých 15 kilogramů hmotnosti máte vypít asi 0,5 l tekutin.
Ke správnému fungování potřebuje naše tělo dostatek vitamínů a minerálů. Ne vždy tuto potřebu vykryjeme stravou, pak přichází na řadu různé doplňky stravy. Víte, že můžete využít i zdroje z přírody?
Zdroj: Pexels.com
Třeba na jaře jsou ideální volbou mladé kopřivy, ze kterých se dá připravit vynikající salát. Přidat do něj můžete i jarní cibulku, ředkvičky, špenát, kedlubny a brokolici.
Z ovoce určitě patří na jídelníček ovoce a hrušky, vitamín C zase doplní pomeranče, mandarinky, citrony nebo pomelo, potřebné nenasycené mastné kyseliny najdete v avokádu.
Náš tip: Kvalitní bílkoviny a vlákninu najdete v luštěninách, které by měli být jasnou součástí jídelníčku.
Co všechno v rámci zdravého životního stylu dodržovat, abychom dosáhli vysněného cíle?