Psychogenní přejídání z vlastní zkušenosti - Adicare - psychologická a psychiatrická klinika

Praha: +420 739 375 763       Brno: +420 793 954 743 OBJEDNAT SE Chci udělat první krok
×
+420 739 375 763
Praha: +420 739 375 763       Brno: +420 793 954 743

Psychogenní přejídání z vlastní zkušenosti

hroch | 21 července, 2019

Příběh klientky trpící závislostí na jídle

Jmenuji se Irena. S závislosti jídle, obezitou, bulimií a dalšími poruchami príjmu potravy jsem nikdy neměla problém. Postavu jsem měla sice krev a mlíko, ale váhu jsem si držela a moje BMI bylo v normě. Naopak muži obdivovali mé křivky. Vdala jsem po dlouholeté známosti a po delším snažení se nám narodila dcera Julinka.

Byli jsme oba velmi šťastni. Po porodu ale manžel začal poukazovat na mou postavu a trochu více zaoblené křivky. Dostávala jsem se do stresu, snažila se jídlo omezovat, ale nakonec to dopadlo tak, že jsem jedla tajně, aby to manžel neviděl.

Jedla jsem tajně

Můj muž se velmi změnil. Měla jsem neustálý strach, že si našel jinou ženu. Měla jsem pocit, že ho už nepřitahuji. To jsem ale zase řešila tajným jedením, schovávala jsem čokolády, jeda jsem sladkosti koupené pro dcerku a obaly schovávala do kabelky. V noci jsem nemohla spát, dokud jsem se nepřejedla v kuchyni, zase tajně a v podstatě čímkoliv, to jediné mě zbavilo úzkosti a mohla jsem usnout.

Opravdu je to slabou vůlí?

V té době mě manžel už otevřeně ponižoval kvůli mé narůstající váze, kterou jsem nedokázala ovládnout. Kamarádky si mě také dobíraly, že mám jen slabou vůli a jsem mlsná.

Byla jsem zoufalá, nemohla jsem to zastavit a váha šla nahoru. Naštěstí jsem se svěřila své praktické lékařce a ta mi doporučila kognitivně behaviorální terapii. Po několika nepříjemných zážitcích jsem dostala doporučení na centrum AdiCare a setkala se tam se skvělou psycholožku, která se zabývala léčbou psychogenního přejídáním a závislosti na jídle.

Terapie, práce s pocity

Podstoupila jsem terapii, kdy jsem pochopila, že nejde o mou slabost, ale o vážné onemocnění, které jde léčit. Podstoupila jsem čtyřměsíční intenzivní kognitivně behaviorální terapii, pomocí které jsem dokázala rozlišit stavy, kdy jím kvůli hladu a spouštěče, které vedou k nadměrnému psychogennímu přejídání. Naučila jsem se pracovat se svými pocity, které mě k přejídání vedly.

Terapie kontrolované konzumace, využívaná při léčbě závislostí, u nichž není možná úplná abstinence, pro mě byla nakonec spásou. Manžel mě sice opustil, opravdu měl jinou ženu, ale já jsem svou závislost na jídle zvládla, váhu si upravila a jsem dnes šťasná s novým partnerem.