Mentální bulimie je jedna z poruch příjmu potravy, která dokáže postiženému udělat ze života doslova peklo. Jídlo se postupně stává doslova drogou, tělo vysílá signály takzvaného „vlčího hladu“, což je stav podobný neodolatelné touze požít návykovou látku.
Komplexní test na bulimii si můžete udělat zde.
Bulimie je svou podstatou podobná závislostnímu onemocnění. Jídlo již není prostředkem k utišením pocitu hladu nebo gurmánskému zážitku. Hlad a chuť přestávají hrát hlavní roli, vlčí hlad je stav označovaný jako craving neboli bažení. Po fyziologické stránce je craving v podstatě stejný jako poplachová stresová reakce. Pomocí náhlého přísunu většího množství sacharidů tuto stresovou reakci utlumíme. Následné zvracení se stává bohužel doslova pastí Pokud zodpovíme většinu z těchto otázek kladně, měli bychom se zastavit a uvědomit si, že nastal čas, abychom se z „otroctví jídla“ začali osvobozovat. Poruchy příjmu potravy léčíme pomocí specializovaných psychoterapeutických metod, a to v závislosti na typu poruchy. Psychoterapeutický proces lze v závažných případech podpořit i psychofarmaky.
Mezi nejčastější poruchy patří:
Symptomy jednotlivých onemocnění ze spektra poruch příjmu potravy se mohou prolínat. U některých postižených se mohou jednotlivá onemocnění po určitých fázích střídat – nejčastěji se střídají období anorektická s obdobími psychogenního přejídání či bulimie. Objednejte se na nezávaznou diagnostickou konzultaci. Určíme společně druh Vašeho problému, míru jeho závažnosti i případné přidružené obtíže. Navrhneme Vám konkrétní léčebný postup a vysvětlíme i základní rysy psychoterapeutické metody.