Komplexní test na hraniční poruchu osobnosti si můžete udělat zde.
Hraniční porucha osobnosti (také Borderline syndrom) je komplikovaná diagnóza, která postihuje zejména ženy mladšího věku a zpravidla vyššího intelektu. Klientky s hraniční poruchou osobnosti mívají nejčastější problémy v emocionální oblasti, jejich emoční citlivost je totiž mnohem vyšší, než u průměrné populace. Hraniční porucha osobnosti se ale může samozřejmě vyskytovat i u mužů.
Orientačně si položte následující otázky a pokud na více než jednu z nich odpovíte kladně, zkuste si udělat komplexní test výše.
Lidé, trpící hraniční poruchou osobnosti dokáží milovat i nenávidět, prožívají city opravdu naplno a sami jsou často zmateni jejich nestabilitou a proměnlivostí. Typickými projevy bývají dramatické výkyvy nálad, přičemž často převáží zoufalství, vztek a další negativní afekty.
Častým symptomem hraniční poruchy je i sebepoškozování a sklon k abúzu návykových látek.
V oblasti mezilidských vztahů zažívají „hraniční“ klienti často také velké utrpení a nepochopení. Nedokáží totiž přesně odhadnout emoční situaci, emoce druhých jsou pro hůře čitelné, mají extrémní strach z odmítnutí okolím a pokud zažijí zklamání, je pro ně mimořádně obtížné sociální kontakt obnovit. Zároveň jsou někdy mimořádně otevření a dokáží se člověku, na němž jim záleží, plně odevzdat. To je bohužel činí velmi zranitelnými, čehož mohou různí necitliví jedinci zneužívat. Výjimkou bohužel nejsou různá traumata, a to především v intimní oblasti.
Přes veškeré utrpení, zklamání, vzlety i pády, které „hraničáři“ kvůli svému problému zažívají, jsou však schopni prožít plnohodnotný život a zažít štěstí. Je časté, že právě tito klienti na druhou stranu disponují nějakým zvláštním nadáním, již výše zmíněnou vyšší inteligencí, jsou často nadprůměrně kreativní. Svoje onemocnění je však třeba přijmout a naučit se s ním pracovat.
Nejefektivnější léčbou hraniční poruchy osobnosti jsou nové generace kognitivně behaviorální terapie, tedy především dialektická behaviorální terapie a schematerapie. Tyto psychoterapeutické metody se zaměřují především na zvýšení schopnosti regulovat své emoce, zvládat krizové situace, odhadovat cizí emocionalitu a fungovat v mezilidských vztazích. Léčbu HPO doplňujeme i konzultacemi rodinným příslušníkům či partnerům, protože je důležité, aby si nejbližší lidé uvědomovali vyšší dávku zranitelnosti klientů s HPO a předešli případným traumatům, které mohou mnohdy nevědomky. Více o diagnostice a léčbě hraniční poruchy osobnosti se dozvíte zde.
Tuto terapii doplňujeme relaxační terapií Mindfulness, terapií všímavosti, která posiluje schopnost být mentálně „tady a teď“ a zvyšuje stresovou toleranci.
Nenechte své problémy narůstat, zavolejte nám a domluvíme se na termínu prvního setkání. Termín nezávazné vstupní a diagnostické konzultace si rovněž můžete rezervovat v našem online kalendáři.