Kvartální alkoholismus - Adicare - psychologická a psychiatrická klinika

+420 739 375 763 Online rezervace Chci udělat první krok
×
+420 739 375 763
+420 739 375 763
Adicare s.r.o.

Kvartální alkoholismus

„Vlastně ani nevím, co se to se mnou děje. Žiju si docela normální život, jen jednou za čas mě to popadne. Přišel jsem kvůli tomu už o dvě dobré práce, ale nejvíc je mi to líto kvůli partnerce a synovi…“

Pojem kvartální alkoholismus je široké veřejnosti poměrně dobře znám. Kvartální pijáci pociťují jednou za určité období, a to je většinou časem mnohem kratší než čtvrt roku, neodolatelnou potřebu alkoholu. Tento stav většinou předchází několik dní předem pocit neklidu, zvýšené podrážděnosti a neschopnosti se soustředit. Následuje několikadenní tah, při němž dotyčný naprosto ztrácí veškerou kontrolu na svou konzumací i chováním. Obvykle zanedbává i potřebu spánku a stravy, až dojde k úplnému vyčerpání organismu. Je typické, že dojde k poruchám paměti a konzument si ze svého tahu nedokáže vybavit příliš mnoho podrobností.

Tento typ závislostního onemocnění postiženým velmi komplikuje život. Silně narušuje jejich osobní, vztahový i profesní život. Navíc se po skončení tahu dostavují masivní tělesné abstinenční příznaky, které mohou mít v některých případech i formu epileptického záchvatu. Kromě tělesných obtíží se musí kvartální alkoholik vyrovnat i se silnými úzkostmi a depresí. Je také běžné, že se periody mezi jednotlivými excesy zkracují.

Kvartální alkoholismus

Podstatou kvartálního alkoholismu je (podobně jako u excesivního alkoholismu) kumulace vnitřního stresu, který je pro citlivého jedince nesnesitelný, avšak nedokáže ho přesně identifikovat. Kvartální a excesivní ebriety jsou si co do podstaty problému podobné a jejich terapie je analogická. Nejdůležitěším momentem terapie je objevit, čím si v životě škodím, co ve mně kumulaci vnitřního stresu na nevědomé úrovni vyvolává a naučit se náhradním metodám jeho abreakce. Při léčbě kvartálního alkoholismu se v praxi velice dobře osvědčuje terapie Kontrolované konzumace alkoholu.

Objednejte se na nezávaznou vstupní konzulatci, rádi si Vámi o Vašem problému popovídáme a navrhneme Vám optimální možnost Vaší léčby.